Záchrana života vs. smrť

Autor: Marián Hutňan | 27.6.2011 o 10:03 | Karma článku: 5,79 | Prečítané:  1040x

Pred pár dňami som si šoferujúc auto, ako zvyčajne, naladil frekvencie rádia Košice a vypočul si práve vysielané metropolitné správy. Nebolo to prvý raz, čo som si ich vypočul, ale tentokrát vo mne jedna, resp. dve správy zarezonovali natoľko, že som o ich obsahu hodnú chvíľu premýšlal. Z prvej z nich som sa dozvedel, že niektorej z košických nemocníc sa podarila zriedkavá a náročná operácia vykonaním ktorej lekári zachránili dva životy -  život mladej ženy a jej ešte nenarodeného dieťaťa. Aj napriek snahe zapamätať si čo najviac, nie som si istý, akou chorobou táto žena trpela. Viem len, že šlo o nejaké atypické a zriedka sa vyskytujúce ochorenie. Koniec koncov, pre tento článok to ani nie je to najpodstatnejšie. Správu hlásateľka ukončila tým, že liečba trvajúca dva roky a operácia stála množstvo finančných prostriedkov, ktoré si nemocnica nárokuje u zdravotnej poisťovne pacientky.

Druhá zo správ už taká pozitívna nebola. Hlásateľka poslucháčov informovala o dopravnej nehode, ktorú zavinil vodič motorového vozidla potužený alkoholom. Klasika, hovorím si. Výsledok? Dvaja mŕtvi a jeden ťažko zranený.

Aj napriek tejto, v poradí druhej správy, som sa myšlienkami vrátil k tej prvej. Bol som potešený skutočnosťou, že na adresu slovenského zdravotníctva počujem po dlhom čase (neviem ako dlhom) konečne aj nejaké chvály, a nie len to, že korupcia, nízke platy, štrajky, dlhé rady v čakárňach a tak ďalej a tak ďalej. Postupne som si začal uvedomovať koľko snahy, úsilia a v neposlednom rade aj finančných prostriedkov musela stáť táto liečba a následný operačný zákrok. Lekári, ktorí takto zdravotnú starostlivosť poskytli, môžu byť na seba právom hrdí.

Neskôr som opäť začal premýšľať o správe o autonehode. Myslel som na to, ako draho vyšla ľahkovážnosť vodiča, ktorý šoféroval pod vplyvom alkoholu a spôsobil tak nehodu. Stála dva životy, možno tri. Nie je to absurdné? Košickí lekári bojovali niekoľko mesiacov so zákernou chorobou, obetovali množstvo času (nepochybne aj voľného) a síl, aby zachránili to najcennejšie. Na druhej strane, prišli v zlomku sekundy o život dvaja ľudia v dôsledku nezodpovednosti tretej osoby. To nevymyslíš, to je život...Verím len, že lekári a zdravotnícki pracovnící sa podobnými skutočnosťami nenechajú demotivovať a že na ich adresu budeme počuť ešte veľa chvál.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálny zákrok

Ak by mali policajti kvalitnú výbavu, počet incidentov by klesol, tvrdí policajný odborár MARIÁN MAGDOŠKO.

DOMOV

Kaliňák nepovažuje sotenie ženy za podstatné, nová ombudsmanka to skúma

Policajný prezident Tibor Gašpar chce zlepšiť psychickú prípravu policajtov.

KOMENTÁRE

Dni Islamského štátu sú takmer spočítané, ale teror v Európe nezmizne

Radikálni bojovníci sa vracajú do Európy.


Už ste čítali?