Záchrana života vs. smrť

Autor: Marián Hutňan | 27.6.2011 o 10:03 | Karma článku: 5,79 | Prečítané:  1029x

Pred pár dňami som si šoferujúc auto, ako zvyčajne, naladil frekvencie rádia Košice a vypočul si práve vysielané metropolitné správy. Nebolo to prvý raz, čo som si ich vypočul, ale tentokrát vo mne jedna, resp. dve správy zarezonovali natoľko, že som o ich obsahu hodnú chvíľu premýšlal. Z prvej z nich som sa dozvedel, že niektorej z košických nemocníc sa podarila zriedkavá a náročná operácia vykonaním ktorej lekári zachránili dva životy -  život mladej ženy a jej ešte nenarodeného dieťaťa. Aj napriek snahe zapamätať si čo najviac, nie som si istý, akou chorobou táto žena trpela. Viem len, že šlo o nejaké atypické a zriedka sa vyskytujúce ochorenie. Koniec koncov, pre tento článok to ani nie je to najpodstatnejšie. Správu hlásateľka ukončila tým, že liečba trvajúca dva roky a operácia stála množstvo finančných prostriedkov, ktoré si nemocnica nárokuje u zdravotnej poisťovne pacientky.

Druhá zo správ už taká pozitívna nebola. Hlásateľka poslucháčov informovala o dopravnej nehode, ktorú zavinil vodič motorového vozidla potužený alkoholom. Klasika, hovorím si. Výsledok? Dvaja mŕtvi a jeden ťažko zranený.

Aj napriek tejto, v poradí druhej správy, som sa myšlienkami vrátil k tej prvej. Bol som potešený skutočnosťou, že na adresu slovenského zdravotníctva počujem po dlhom čase (neviem ako dlhom) konečne aj nejaké chvály, a nie len to, že korupcia, nízke platy, štrajky, dlhé rady v čakárňach a tak ďalej a tak ďalej. Postupne som si začal uvedomovať koľko snahy, úsilia a v neposlednom rade aj finančných prostriedkov musela stáť táto liečba a následný operačný zákrok. Lekári, ktorí takto zdravotnú starostlivosť poskytli, môžu byť na seba právom hrdí.

Neskôr som opäť začal premýšľať o správe o autonehode. Myslel som na to, ako draho vyšla ľahkovážnosť vodiča, ktorý šoféroval pod vplyvom alkoholu a spôsobil tak nehodu. Stála dva životy, možno tri. Nie je to absurdné? Košickí lekári bojovali niekoľko mesiacov so zákernou chorobou, obetovali množstvo času (nepochybne aj voľného) a síl, aby zachránili to najcennejšie. Na druhej strane, prišli v zlomku sekundy o život dvaja ľudia v dôsledku nezodpovednosti tretej osoby. To nevymyslíš, to je život...Verím len, že lekári a zdravotnícki pracovnící sa podobnými skutočnosťami nenechajú demotivovať a že na ich adresu budeme počuť ešte veľa chvál.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Drucker: Keby Blanár zrušil súťaž na CT, nečelil by dnes otázkam

Angažovanie Tomáša Szalaya, niekdajšej pravej ruky ministra Rudolfa Zajaca, vyvolalo podľa Druckera otázky v Smere.

EKONOMIKA

Vážny sa bude voziť v luxuse za štátne peniaze

Súťaže sa zúčastnila iba jedna firma.

SVET

Modul Schiaparelli sa roztrieštil o Mars, mohol aj vybuchnúť

Dve nové stopy ukazujú miesto nárazu stratenej sondy.


Už ste čítali?